יחידות המכון

 • חיפוש באתר


 • Widget not in any sidebars

  Widget not in any sidebars

  יחידות המכון

  • יחידת מערכת החינוך

   היחידה מזמינה את מערכת החינוך – צוותי החינוך, מנהלות, מורות, תלמידים ותלמידות וקבוצות ייחודיות לבחון את הרלוונטיות של מורשת בן־גוריון לחברה הישראלית היום, מתוך המתח בין חדשנות ומורשת. 

   פעילויות היחידה משלבות שלושה צירים: הראשון הוא נגיעה בחיי המשתתף ויצירת חוויה משמעותית. השני – הבנה של תהליכים היסטוריים והקשר בין עבר, הווה ועתיד והשלישי – שיח ערכי של המשתתפים שמאפשר הבעת דעה ורגש במרחב של הסכמה וחוסר הסכמה.

   הפעילויות עוסקות בנושאי הליבה של המכון: מנהיגות ברוח בן־גוריון, חלוציות, חברת מופת, ממלכתיות והנגב. 

   פעילויות היחידה מתקיימות בחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי, אצלנו במכון או אצלכם, בפעילות בשטח, בפעילות מקוונת־וירטואלית או בשילוב ביניהן.

   תוכן הפעילות ומתודות ההדרכה נקבעות לאחר תיאום עם הקבוצה המזמינה ועל פי אופייה וצרכיה.

   השתלמויות המורים נערכות באישור משרד החינוך ומזכות בגמול השתלמות. 

   ליצירת קשר – הודיה אוחנה, ראש היחידה: 08-6592120
   נייד: 054-522-4580
   מייל: hodaya@bgh.org.il

  • יחידת מערכות הביטחון

   דוד בן־גוריון פרק את הפלמ"ח, הורה להפציץ את אלטלנה, הוביל מדיניות של פיזור אוכלוסין, ייסד את המשטרה והתווה את תפישת הביטחון של ישראל. מה לפעולות אלה ולחברה הישראלית של היום? הנושאים שבהם פעל בן־גוריון חיים ופועמים בשיח הישראלי והם רלוונטיים בייחוד לכוחות הביטחון. 

   יחידת כוחות הביטחון במכון למורשת בן־גוריון אחראית על הקשר בין המכון לבין כוחות הביטחון – צה"ל, משטרת ישראל, כבאות והצלה, שירות בתי הסוהר ועוד. 

   אנשי כוחות הביטחון פוגשים את מורשתו של בן־גוריון ברבות מפעולותיהם, את המפקדים והמובילים המורשת מאתגרת מדי יום ביומו. פעילויות היחידה חושפות את הקשר היומיומי בעזרת דיון על התנהלות כוחות הביטחון אז והיום. 

   לפני ההגעה אלינו תוכלו לבחור תוכן, מקום, ערך מוביל וצידה איתה תרצו לצאת. לפני הפעילות, בזמן הפעילות ולאחריה, נקיים שיח ביקורתי ונביט במבט חודר אל סוגיות מהותיות, דוגמת מנהיגות, חלוציות, ממלכתיות וחברת מופת.

   ליצירת קשר – שלומית הוך גרונוול, ראש היחידה: 08-6592122
   נייד: 050-7324799
   מייל: hochgron@bgh.org.il

  • היחידה לקהל הרחב

   היחידה פונה לקהלים רבים בחברה בישראל: גמלאים, עולים חדשים וותיקים, צוותי עובדים ועובדות, מנהלים ומנהלות במגזר הציבורי, במגזר העסקי ובמגזר השלישי. אנחנו מקיימים שיח הבוחן את החברה הישראלית היום ומתמקד ביכולתם של היחיד או של היחידה לחולל שינוי חברתי. השיח מתקיים מתוך התבוננות בתולדות הציונות ומתוך בחינת התממשות חזונו של דוד בן־גוריון במשך השנים. נושאי הליבה של המכון – מנהיגות ברוח בן־גוריון, חלוציות, שאיפה לחברת מופת וחזון הנגב – הם הבסיס לדיונים אלה.

   היחידה מקיימת הרצאות בכל הארץ, סיורים ברחבי הנגב, סמינרים ועוד. תוכן הפעילות ומתודות ההדרכה נקבעות לאחר תיאום עם הקבוצה המזמינה ועל פי אופייה וצרכיה. 

   ליצירת קשר – אסתר סויסה, ראש היחידה: 08-6592108
   נייד: 054-3059256
   מייל: esthers@bgh.org.il

  • היחידה למבקרי חו"ל

   היחידה מזמינה קהלים מגוונים ברחבי העולם להכיר את מורשתו של דוד בן־גוריון, את חזונו הציוני החברתי והחלוצי, את מנהיגותו ואת יחסו לנגב. ביחד נבחן את הרלוונטיות של נושאים אלה לחיי המשתתפים באמצעות הרצאות, סיורים, סדנאות וסמינרים. 

   במשך חייו נפגש דוד בן־גוריון עם מנהיגים רבים מרחבי העולם, ובכללם מנהיגי אומות שנאבקו על עצמאותן בה בעת שהעם היהודי נאבק על עצמאותו, ובהן הודו, וייטנאם, מיאנמר וסינגפור. המאבק הדומה מזמן ליחידה אפשרות לדון בנושאים אוניברסליים מזווית מיוחדת.

   תוכן הפעילויות מעודד את המשתתפים ואת המשתתפות לשאול שאלות על העבר, על ההווה ועל העתיד של החברה הישראלית והעולם היהודי. הפעילויות מתקיימות בשפות רבות בארץ וגם בחו"ל (בצורה וירטואלית), ומתאימות לבני כל הדתות. בין השאר אנו מציעים סיורים מודרכים בצריף בן־גוריון, צפייה במייצג האינטראקטיבי החדש 'משפט העם', ביקור באחוזת הקבר, סיורים ומפגשים ברחבי הנגב, הרצאות וסדנאות. 

   ליצירת קשר – אסתר סויסה, ראש היחידה: 08-6592108
   נייד: 054-3059256
   מייל: esthers@bgh.org.il

  • השלוחה הצפונית של המכון למורשת בן־גוריון

   השלוחה הצפונית של המכון למורשת בן־גוריון שוכנת בחיפה ומהווה בסיס צפוני לפעילויות המכון. 

   אנחנו מפעילים קשת רחבה של פעילויות – סיורים, הרצאות, ימי שיא והשתלמויות – המותאמות לכל שכבות הגיל וקהלי היעד של המכון. אחדות מן הפעילויות ייחודיות לצפון ולחיפה אך הרוב המוחלט של התכנים ניידים וזמינים בכל מקום.

   פעילויות השלוחה נובעות מתוך ההיסטוריה של העם, המדינה והחברה, מתחברות להווה ומכוונות כלפי העתיד – כפרטים, כקבוצות וכחלק מן החברה הישראלית. אנחנו עוסקים בזהות הישראלית המגוונת, בדמוקרטיה, באחריות אישית, במעורבות חברתית, במנהיגות, בחלוציות וביזמות והכל באופן חווייתי ומעורר מחשבה.

   אנחנו מייצרים ומייצרות שיתופי פעולה רבים עם מוסדות ממשלתיים, עם ארגוני מגזר שלישי ועם גופים עסקיים ובונות תכניות ייחודיות המתאימות לצורכיהם. 

   אנחנו עושים כל מאמץ להכיר את חזונו של בן־גוריון לכלל אזרחי מדינת ישראל. 

   ליצירת קשר – עדי זהר, ראש השלוחה: 04-8643614
   נייד: 054-3059239
   מייל: Adizohar@bgh.org.il

  • מערך פיתוח תכניות לימודים

   מערך הפיתוח הוא במידה רבה הלב של המכון, או אולי המאפייה שלנו. צוות הפיתוח מפתח תכניות לימוד, הרצאות, סדנאות, השתלמויות מורים וסמינרים, בעבור כל אחת מיחידות המכון, ואף בעבור ארגונים חיצוניים. 

   העיקרון החינוכי הבסיסי שמנחה אותנו הוא האמונה שכל אדם יכול להשפיע על חייו שלו ועל החברה שבה הוא חי. מתוך כך אנחנו פועלים ופועלות לעידוד מעורבות ולקבלת אחריות במעגלים מתרחבים – מן הקהילה לחברה כולה. בכל פעילות אנחנו משלבים את הערכי עם ההיסטורי ומדגישים את החיבור למשתתף. עקרונות נוספים שמנחים אותנו הם חינוך מתוך כבוד לשונות בדעות, באמונות וביכולות, וכן עידוד המשתתפים לחשיבה עצמאית וביקורתית, חופשית ובלתי תלויה. אנחנו משתדלות ומשתדלים להטמיע בפעילויות גמישות וקשב בשונות בין לומדים ולומדות, ובהשפעת תנאים סביבתיים (מצב הקבוצה, אירועים שקורים בארץ ובעולם וכו') על התהליך החינוכי.

   ליצירת קשר – אביגיל פלד, ראש המערך: 08-6592111
   נייד: 054-3059241
   מייל: avpeled@bgh.org.il

  • יחידת המנהלה

   יחידת המנהלה מספקת לכל היחידות במכון את המעטפת הפיזית והארגונית המאפשרת את תפקוד המכון בשגרה ובאירועים מיוחדים. 

   יחידת המנהלה מסייעת לכל יחידות המכון לעבוד עבודה סדירה על פי התקן בתחומי התקציב, הלוגיסטיקה, המחשוב ושירותי המזכירות. אנו זמינים באופן מיידי ורציף. אנשי היחידה פועלים למנוע תקלות ולטפל במהירות וביעילות בתקלות אשר אי אפשר להימנע מהן.

   יחידת המנהלה היא 'הפנים של המכון'. הקשר הראשוני עם גורמי החוץ – לקוחות וספקים – מתחיל לרוב ביחידת המנהלה, וזו מלווה את הפעילות כולה. צוות היחידה מנהל קשר מקצועי ואישי עם ספקי המכון ומדגיש את האנשים שמאחורי התפקיד, את הסובלנות והסבלנות. 

   ליצירת קשר – שוש בן-שטרית, ראש היחידה: 08-6592103
   נייד: 054-3059243
   מייל: shbsh@bgh.org.il

  Print Friendly, PDF & Email

  Widget not in any sidebars

  Widget not in any sidebars

  Widget not in any sidebars