אירועים \ ציוני דרך

פעילות פוליטית

בשנת 1910 בחרו חברי המפלגה בדוד גרין לערוך את כתב העת העברי שהחליטו להוציא וכן לוועד המרכזי של המפלגה. איתו נבחרו יצחק בן צבי, רחל ינאית ויעקב זרובבל. הוא עבר  להתגורר בירושלים יחד עם חבריו למערכת כתב העת החדש ויחד הוציאו החברים את  "האחדות". 

 
מערכת 'האחדות'
על מאמרים בעיתון זה חתם לראשונה בשם משפחתו החדש, העברי, שם שבחר לעצמו - "בן-גוריון", כשמו של אחד ממנהיגי המרד הגדול ברומאים. 
הפעילות במערכת "האחדות", כמו גם בוועד המרכזי של המפלגה הפכה אותו לאחת הדמויות המרכזיות בציבור הפועלים הקטן בארץ ישראל. במסגרת פעילות זו התקרב מאוד ליצחק בן צבי והשניים הפכו חברים ושותפים להנהגה.
      בן-גוריון ובן צבי החליטו כי עליהם ללמוד משפטים באיסטנבול שבטורקיה, כדי לייצג את היהודים בארץ ישראל במסגרת השלטון העות'מאני ששלט אז בארץ. הוא נסע ללמוד תורכית בסלוניקי ואז הצטרף לבן צבי באיסטנבול. 

בן-גוריון ובן צבי בטורקיה

 אך מלחמת העולם הראשונה שפרצה בשנת 1914 קטעה את לימודיהם בתום השנה הראשונה. 
      בן-גוריון חזר לארץ עם בן צבי ושניהם ביקשו להקים גדוד עברי במסגרת הצבא העות'מאני שילחם במלחמה. השלטונות העות'מאניים, שהתנגדו לפעילותם הציונית, גירשו את השניים מן הארץ, והם הפליגו לארצות הברית. שם, במהלך המלחמה, עסקו בן-גוריון ובן צבי בפעילות ציונית. (נאום: לקראת העתיד)
      בתקופה זו, כששהה בניו יורק פגש דוד בן-גוריון את פולה מונבז – אחות בבית חולים, ילידת מינסק שחיה בניו יורק. בין השניים נוצר קשר רומנטי, וכעבור כמה חודשים נישאו בבית העירייה בניו יורק. 

עם פולה

 
לאחר שפרסמו הבריטים את "הצהרת בלפור" 
יזם בן-גוריון עם בן צבי הקמת "גדוד עברי" של יהודים מארצות הברית בצבא הבריטי. הוא התגייס לגדוד קלעי המלך מס' 39 ויצא איתו למזרח התיכון זמן קצר לפני שהסתיימה המלחמה. 
במדי הגדוד העברי
בשירותו בגדוד פגש את מי שהפך לחברו ושותפו להנהגה - ברל כצנלסון, ששירת בגדוד של יהודים מארץ ישראל במחנה הסמוך (גדוד קלעי המלך מס' 40). השניים התחברו סביב הרצון לאחד את ציבור הפועלים העבריים בארץ ישראל ומצאו שהתפישות האידיאולוגיות שלהם דומות.
רק בסוף מלחמת העולם הראשונה הגיעה ארצה רעייתו של בן-גוריון, פולה, עם בתם התינוקת גאולה, שנולדה כשהיה בן-גוריון בצבא. מאוחר יותר נולדו לשניים עוד שני ילדים – עמוס ורננה.

***

ילדות ונערות
העלייה השנייה

פעילות פוליטית
ממעמד לעם
מנהיג לאומי
רעיון החלוקה
מלחמת העולם השניה
ההצבעה באו"ם
הקמת המדינה
מדינה בחיתולים
אל הנגב
השנים האחרונות