מי אנחנו

אודות

"ההיסטוריה של עמנו היא יחידה במינה. אומה זו שחונכה על יעוד היסטורי ועל חזון אחרית הימים, החינוך שלה חייב להיות מכוון לא רק לצרכי השעה, אלא לעתיד."
המכון למורשת בן-גוריון הוא מכון העוסק בחינוך והוראה לאור דמותו של ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון ומורשתו. המכון הוקם מכוח חוק דוד בן-גוריון 'לזכרו ופועלו של דוד בן-גוריון והנחלת מורשתו לדורות', משנת 1976.

בשנות פעילותו הרבות כמרכז ארצי לחינוך והדרכה, עוסק המכון בנושאים הקשורים לבן-גוריון ומורשתו כגון החברה הישראלית, ציונות, מנהיגות ונגב, הכל תוך בחינה ערכית של העבר וההווה. כמו כן, עוסק המכון בדמותו של בן-גוריון, בהכרעות ערכיות בחייו, בחזונו ובמעשיו לאורך השנים לנוכח הרלוונטיות של דמותו לחברה הישראלית היום. 
הפעילויות החינוכיות במסגרות השונות מבססות על דרכי הוראה, הדרכה והנחייה מגוונות ומעוררות חשיבה ורגש תוך העמקה בסוגיות משמעותיות בתולדות עם ישראל, המדינה והחברה הישראלית.

המכון פועל בכל רחבי הארץ ומגיע לקהלים מגוונים – מתלמידי בית ספר, דרך חיילים בצבא, מורים וקהל רחב. קהלים דוברי שפות זרות, כגון מבקרי חו"ל ועולים חדשים, מודרכים בשפתם. בנוסף נכתבות במכון ערכות לימוד וספרי לימוד לשימוש מורים, מנחים ומדריכים במערכת החינוך הפורמלית ומחוצה לה. 

בסיסו של המכון במדרשת בן-גוריון שבנגב ושלוחה נוספת פועלת בחיפה. כמו כן פועלים במסגרת המכון צריף בן-גוריון שבקיבוץ שדה בוקר, שהינו מתחם מוזיאלי חינוכי, וכן חיזיון אור קולי 'בן-גוריון – הכרעות מעצבות'  הסמוך לחלקת קברם של פולה ודוד בן-גוריון במדרשת בן-גוריון.

המכון פועל בשיתוף עם 'מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות' במסגרתו נערכים מחקר והוראה אקדמית בנושאים בהם עוסק המכון למורשת בן-גוריון.

אתם יותר ממוזמנים להכיר את פעילותינו החינוכית לעומק ולהזמין/לבקר אותנו,
תהנו,
צוות המכון למורשת בן-גוריון.