אירועים \ ציוני דרך

ההצבעה באו"ם

בכ"ט בנובמבר 1947 התקבלה בעצרת האומות המאוחדות (או"ם) ההחלטה לחלק את ארץ ישראל לשתי מדינות, יהודית וערבית. הנהגת היישוב ודוד בן-גוריון בראשה קיבלו את החלטת האו"ם והתחייבו להגשימה. בן-גוריון הבין כי משמעות ההחלטה היא מלחמה. ואכן למחרת פתחו הערבים בארץ ישראל בהתקפות על יישובים יהודיים ועל צירי תנועה. הייתה זו תחילתה של מלחמת העצמאות.
במהלך החודשים שעברו מההחלטה באו"ם ועד הקמת המדינה עמד בן-גוריון הן בראש המערכת הפוליטית שהפכה ממנהיגות של תנועה למנהיגות של מדינה בדרך והן בראש המערכת הצבאית שלחמה על ביטחונם של היהודים בארץ ישראל ועל פתיחת הדרכים לישובים נצורים.
חלקה הראשון של המלחמה התחיל במהלך התגוננות כנגד התקיפות של הערבים ברחבי הארץ. הכוחות היהודיים ספגו אבדות קשות וזכו להצלחות מעטות. בשלהי מרס 1948 החליט בן-גוריון שיש לרכז מאמץ לפתיחת הדרך לירושלים הנצורה כדי לשנות את מהלך הלחימה. ריכוז הכוחות היה יוצא דופן, בקרב אנשי ה"הגנה" היו שהתנגדו לו, אבל בן-גוריון התעקש. כך יצא לדרך "מבצע נחשון" – המבצע ההתקפי הגדול הראשון במלחמת העצמאות. הדרך לירושלים אמנם נשארה פתוחה רק זמן קצר, אך מכאן ואילך הלכו ורבו ההצלחות של הכוחות היהודיים. כוחם של הערבים הפלסטינים נשבר למעשה.
לקראת יציאתם של הבריטים מהארץ שתוכננה ל-15 במאי 1948 הוביל בן-גוריון את התמיכה בהכרזה מידית על מדינה יהודית אל מול חברים אחרים בהנהגה שחשבו שיש לקבל את ההצעה האמריקאית לשביתת נשק ומשטר נאמנות זמני לנוכח איום מדינות ערב בפלישה למדינה יהודית אם תוכרז. 

 
וידאו – פרק בסדרה הכל אנשים

***

ילדות ונערות
העלייה השנייה

פעילות פוליטית
ממעמד לעם
מנהיג לאומי
רעיון החלוקה
מלחמת העולם השניה
ההצבעה באו"ם
הקמת המדינה
מדינה בחיתולים
אל הנגב
השנים האחרונות