אירועים \ ציוני דרך

הקמת המדינה

בה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948, במוזיאון תל אביב, בשעה ארבע אחר הצהריים, הכריז דוד בן-גוריון כראש מנהלת העם הזמנית, על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

בהכרזת העצמאות.

  וידאו – הכרזת העצמאות
עם הקמת המדינה, מונה דוד בן-גוריון לתפקיד ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון של מדינת ישראל. במאי 1948, בעיצומה של המלחמה, נתן דוד בן-גוריון את הפקודה להקמת צבא ההגנה לישראל - צה"ל, ולביטול הכוחות הצבאיים האחרים שפעלו אז בארץ.
יצירתו של צה"ל ופירוק הכוחות האחרים לא הייתה פשוטה מה גם שהתנהלה תוך כדי המלחמה. שתי אירועים הקשורים בתחום זה התרחשו באותה תקופה. הראשונה היתה הפגזתה של ספינת הנשק של האצ"ל, "אלטלנה", במהלך ההפוגה הראשונה. בן-גוריון הורה להפגיז את הספינה לאחר שלא הסכים לנהל משא ומתן עם מפקד האצ"ל מנחם בגין על חלוקת הנשק שהיה בספינה. הוא תבע נחרצות שכל הנשק יועבר לשלטונות צה"ל ואילו בגין דרש שחלק מהנשק יועבר לאנשי אצ"ל בירושלים. הספינה והנשק ירדו לטמיון ובחילופי האש נהרגו 16 חברי אצ"ל ושלושה חיילי צה"ל. 
ההחלטה השניה היתה בסתיו 1948, עת פירק בן-גוריון את מטה הפלמ"ח. הדבר אירע בגלל ההוראה שקיבלו חבריו לקבל פקודות רק דרך מטה זה ולא דרך המטה הכללי של צה"ל ובעיקר בשל תפישתו של בן-גוריון שבמדינה ריבונית אין מקום לכוחות צבאיים ייחודיים. פירוק מטה הפלמ"ח עורר ביקורת רבה בקרב חברי הפלמ"ח ומפקדיו, שהיו מעמוד השדרה הפיקודי של צה"ל. 
מלחמת העצמאות הסתיימה רק כעבור כשנה.

***

ילדות ונערות
העלייה השנייה

פעילות פוליטית
ממעמד לעם
מנהיג לאומי
רעיון החלוקה
מלחמת העולם השניה
ההצבעה באו"ם
הקמת המדינה
מדינה בחיתולים
אל הנגב
השנים האחרונות